Rendszeresség: napi, heti, havi és éves ritmusok
Napi ritmus
A kisgyerek igényli az ismert és áttekinthető, ismétlődésekkel tagolt napirendet.
A napirend felépítésében óvónőinket a következő szempontok vezetik:
A különböző tevékenységek jellegüket tekintve minden nap azonos felépítésűek maradnak, tartalmuk a heti, havi ritmusban változatosan tér vissza.
Egymás után következnek a rövidebb időtartamú, koncentráltabb jellegű, óvónő által indirekt módon vezetett helyzetek és a hosszabb ideig tartó szabad játék. Ennek egyensúlya olyan ritmust ad a napnak, mint ahogyan a be- és kilégzés váltakozik; ezáltal a gyermek képes lesz egészségesebb ritmusban élni, aludni, lélegezni. Ha például túl sok az élmény és kevés a szabad játék, amiben fel tudná dolgozni az élményeket, akkor egészségtelenül fárad el a gyermek.
A heti és mindennapi tevékenységekben bekövetkező egyre gyakoribb enyhe változásokból érzékelhetik a gyerekek azt, hogy az ünnep közeledik már.
A hét napjaihoz kötődő, mindig visszatérő azonosságok tagolják a hetet. Az óvónő tudatosan alakítja ki a művészeti tevékenységek heti ritmusát úgy, hogy abban az adott időszakban zajló változásokat lehessen érzékelni (pl. kitavaszodás, advent).
Ezek a tevékenységek:
- Rajzolás
- Festés
- Sütés
- Gyapjúkép készítés
- Viaszozás
A hét napjaihoz kapcsolódnak az étkezésben feldolgozott gabonafajták is (hétfő:rizs, kedd:árpa, szerda:köles, csütörtök:rozs, péntek zab)
Állandó ismétlődéssel térnek vissza az évkör ünnepei, a természet évszakonkénti változásai és az ezzel kapcsolatos munkák. Az ünnepek időszakaiban az óvoda berendezése, színei, az évszakasztal, a választott mesék, versek és dalok tartalma és munkák jellege – mindez együtt a kisgyerek számára érzékelhető módon „beszél” arról, hogy milyen időszakban van éppen. Egy-egy időszak ünneppel fejeződik be.
Ezek az ünnepek:
- Betakarítás-hálaadás (szeptember vége)
- Szent Mihály időszaka (október)
- Szent Márton időszaka (november)
- Advent és Szent Miklós (december)
- Vízkereszt és Háromkirályok (január)
- Farsang (február)
- A tavasz kezdő napja (március)
- Húsvét (április)
- Mennybemenetel, Pünkösd (április)
- Szent János (június)